Ochotnicze Hufce Pracy

Młodzież porządkowała opuszczone mogiły

Blisko 60 opuszczonych i zaniedbanych mogił uporządkowali podopieczni z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie na  miejscowym Cmentarzu Komunalnym. A wszystko z powodu zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych.  Groby należały do osób  bezdomnych lub takich, o których nie pamiętają już rodziny lub też nie ma już nikogo, kto mógłby się nimi zająć.

Akcja sprzątania  grobów przez uczniów z pleszewskiego Centrum trwa już od wielu lat. Co roku, na kilka dni przed 1 listopada młodzież wraz z wychowawcami uzbrojona w szczotki, szpadle  i grabie udaje się na Cmentarz Komunalny i tam robi porządki. Sprząta liście, wyrywa chwasty i wyrzuca stare wiązanki kwiatów  i wypalone znicze.

Nasi podopieczni  w ramach wolontariatu  bardzo chętnie  biorą udział w porządkowaniu opuszczonych i zaniedbanych grobów. Zdają sobie bowiem sprawę z tego, że  gdyby nie oni- nikt nie pamiętałby o zmarłych, którzy tam spoczęli.  To też jeden z  obowiązków, które wzięli na siebie uczniowie, ale i też jeden z elementów uczestniczenia placówki w życiu społecznym miasta.- wyjaśnia Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora CKiW.

Uczniom  na cmentarzu pomagali  wychowawcy- Paweł Liskowski i Ryszard Ryczko.

Dwa lata temu udało nam się uporządkować 30 mogił, rok temu 40. W tym roku było ich prawie 60. To pokazuje, że opuszczonych grobów nie tylko przybywa, ale i też brakuje osób, które mogłyby się o nie zatroszczyć. Dlatego robi to nasza młodzież.  – dodaje Ryszard Ryczko.

Po zakończeniu prac porządkowych drużyna z OHP zapaliła na grobach znicze i odmówiła modlitwę za dusze zmarłych.

Tekst:Magdalena Wojciechowska, zdjęcia: Ryszard Ryczko.

Font Resize