Ochotnicze Hufce Pracy

Monter zabudowy na topie

W tym roku szkolnym  w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie dużym zainteresowaniem wśród nowych uczniów cieszy się zawód montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. To kierunek, po którym pracy na rynku nie brakuje, a co istotne- zarobki też przedstawiają się atrakcyjnie. Okazuje się bowiem, że Polacy nawet w pandemii koronawirusa  stawiają na remonty, a większość z nich nie potrafi samodzielnie majsterkować i dlatego poszukuje fachowców.

Zawodu montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie uczniowie w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie uczą się już  od wielu lat. Dawniej w szkole zawodowej, dzisiaj w szkole branżowej I stopnia.  Utworzenie przed laty tego kierunku uwarunkowały właśnie potrzeby rynkowe, bo pracodawcy poszukiwali takich specjalistów. Po zdaniu egzaminów zawodowych przed państwową komisją –  każdy uczeń jest gotowy do podjęcia pracy.

Osoby, które kończą ten kierunek są wszechstronnie przygotowane m.in. do wykonywania robót malarskich, tapeciarskich, posadzkarskich czy okładzinowych. Czyli krótko mówiąc są w stanie przeprowadzić samodzielny remont od a do z. Potrafią też robić wykończeniowe  roboty murarskie, kłaść tynki czy  okładziny ścienne jak i  podłogi. – wylicza Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Zdobycie zawodu montera robót wykończeniowych daje wiele możliwości zatrudnienia.

Osoba, która ukończyła ten kierunek może zostać zatrudniona na etacie, ale i też nic nie stoi na przeszkodzie, aby otworzyła własną działalność gospodarczą. I z tego, co nam wiadomo- taką decyzję najczęściej podejmują nasi absolwenci. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby dalej się kształcili i zdobywali nowe umiejętności podczas dodatkowych kursów zawodowych. – dodaje dyrektor.

 

Uczniowie praktyki zawodowe odbywają na warsztatach należących do Centrum.

 

Tekst :Magdalena Wojciechowska.

Font Resize