Ochotnicze Hufce Pracy

Oddali hołd

Młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie wraz z wychowawcami  Ryszardem Ryczko i Ryszardem Filipiakiem oddała  hołd Powstańcom Wielkopolskim i ofiarom pomordowanym w czasie II wojny światowej przez hitlerowców, którzy spoczywają   na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej.

Co roku tuż przez 1 listopada  podopieczni z Centrum nie tylko porządkują zaniedbane i opuszczone nagrobki na pleszewskich cmentarzach, ale i też pamiętają o bohaterach walczących o wolność.

W tym roku przypada 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, dlatego też w szczególny sposób upamiętniliśmy jego bohaterów, którzy spoczywają na  pleszewskim cmentarzu składając wiązanki kwiatów i zapalając  znicze. To dla naszej  młodzieży nie tylko doskonała  lekcja historii, dzięki której poznają losy bohaterów ojczyzny, ale i też wyrażanie szacunku dla wszystkich, którzy przelewali za nią  krew. – wyjaśnia Ryszard Ryczko, wychowawca.

Kwiaty i znicze zapalono m.in. przy grobowcu   mjr Kazimierza Ciążyńskiego – dowódcy Konnych Strzelców Straży Poznańskiej (później I Pułku Ułanów Wielkopolskich)  oraz  kpt. Teodora Ciążyńskiego – uczestnika Powstania Wielkopolskiego, walczącego później podczas II wojny światowej.

Tekst: Magdalena Wojciechowska, zdjęcia: Ryszard Ryczko.

Font Resize