Ochotnicze Hufce Pracy

Remont dachu stołówki

Rozpoczął się remont dachu zabytkowej stołówki w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Obiekt powstał  około 1913 roku i jest pod jurysdykcją konserwatora zabytków. Dlatego prace są podporządkowane konkretnym wytycznym, a pieniądze na inwestycje przekazała Komenda Główna Ochotniczych Hufców Pracy.

Remont obejmuje wymianę dachówki ceramicznej  z całkowitą wymianą łat, naprawę więźby dachowej i obróbki blacharskie, a parterowe  powierzchnie mają zostać zabezpieczone papą. W sumie naprawa będzie obejmowała   1300 m2.

Dach wymagał już kapitalnego remontu. Przypominam, że budynek ma już 107 lat i wiele przez te wszystkie lata  przeszedł. Uczciwie jednak trzeba dodać, że w trakcie termomodernizacji obiektów Centrum on również został solidnie zabezpieczony. Nie mniej jednak  dach jest bardzo istotnym elementem konstrukcji i dlatego trzeba go wymienić. – wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Od chwili, kiedy w Pleszewie powstały koszary- budynek zawsze pełnił rolę stołówki.  Najpierw dla wojska  pruskiego, później polskiego.  Po likwidacji 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej, który był ostatnią jednostką wojskową w Pleszewie  i przejęciu  w 1994 roku kompleksu przez OHP –  budynek  nie zmienił swojego przeznaczenia .

W ciągu roku szkolnego w tym budynku stołuje się nasza młodzież, dlatego prace będą też obejmowały  jego wnętrze. W planach jest więc kompleksowy remont kuchni i jadalni, oraz pomieszczeń sanitarno-socjalnych. – dodaje  dyrektor.

Finał prac zaplanowano na koniec wakacji. Do tego czasu dach musi być gotowy.

Tekst: Magdalena Wojciechowska.

 

 

Font Resize